2014. június 10., kedd

Karamellizált fehér csokoládés pohárkrém mangóval

Tudom, tudom, itt most valamilyen epres vagy cseresznyés finomságnak kellene lennie, de a napokban jelentős mennyiségű különleges csokoládéhoz jutottam némi félreértés után, ez a csoki pedig ennek a desszertnek az alapja. A fotó tavaly ilyenkor készült, a desszert a napokban ismét.
A recept akkor nem került fel ide, mert ennek a különleges csokoládénak a beszerzése igen nehézkes. Pont ez volt a félreértés alapja is, mondtam a barátnőmnek, ha már ott vagy a boltban, hozol fél kg-ot? Erre beállított egy 3 kg-os csomaggal, mert nem volt kisebb kiszerelés. Mondjuk lefeleztük a csomagot, de így is van 1,5 kilogrammnyi. Jajj....
Bár finom édes mangót sem olyan könnyű találni, de a Valrhona "szőke" csokoládéjának beszerzése még nehézkesebb, amit Dulcey néven kell keresni.(Itt)
Viszont egy kedves bloggerina kolléga, Zsuzsi szépen kikísérletezte, fehér csokiból hogyan is lehet elkészíteni karamellizált fehér csokit, Praliné Paradicsom blogon megtaláljátok.
Egy másik barátnőm szerint ez a desszert sima fehér csokival is nagyon finom. Friss mangó helyett simán működik fagyasztott mangó pürével, vagy konzervvel. Azok sokszor finomabbak is, mint friss társaik.
Akárhányszor csak ránézek a konyhában a rengeteg csokira, mindig eszembe jut a találkozás rég nem látott barátnőmmel és hogy mennyit nevettünk. A könnyünk majd kicsordult. 
A recept alapját a Csillagánizs Főzőiskolában készített karamellizált panna cotta banános mangólekvárral nevű desszert adta.



Hozzávalók: 
100 g tej, 200 g tejszín, 140 g "szőke" csokoládé 10 g cukor, (1,5 g zselatinpor, ha panna cottát szeretnénk)
1 friss mangó, 1 ek cukor,
1 db passiógyümölcs, bármilyen édes keksz

Elkészítés:
A mangót meghámozzuk, eltávolítjuk a magját,  a cukorral összeturmixoljuk, a poharak aljára kanalazzuk.
A "csokoládét felolvasztjuk, hozzáadjuk a cukrot, a tejet felforraljuk, fokozatosan keverjük az olvasztott csokihoz. Ha kész az emulzió, hozzáadjuk a hideg tejszínt, lassan a mangópürére öntjük egyenlő arányban.
Hűtőbe tesszük. Tálaláskor édes kekszet morzsolunk rá, és a passiógyümölcsből kanalazunk a tetejére.

2014. május 5., hétfő

Nagyon tavaszi saláta a VKF! 63 fordulóra

Minden benne van ebben a salátában, ami jó a tavaszban. Roppanós spárga, édes földieper, zsenge borsóhajtás. Kedvenc tavaszi salátámat variáltam át kicsit és hoztam a VKF! fordulóra, aminek témája  a saláta, mint fő fogás.
Minden néhány hete kezdődött, amikor Anikó blogján egy fantasztikus salátáról olvastam, aminek az alapját a borsóhajtás adta. Mivel nálunk ilyet nem tudunk a boltok polcairól leemelni, ezért némi utánaolvasás után cselekedtem. Az egyik dézsát ezúttal borsóval vetettem be. Mindössze 2 hetet kellett várnom, gyönyörűen kikeltek és már el is készíthettem ezt a remek salátát. Íze olyan mint a finom zsenge borsóé. Rendkívül sokféleképpen felhasználható, nem csak salátába, hanem krémlevesnek, pesztónak vagy szendvicskrémek ízesítésére is.
A spárgát ezúttal serpenyőben, olívaolajon néhány perc alatt megpirítottam. Ettől sokkal ízletesebb lett, mint a korábban alkalmazott blansírozástól.






Hozzávalók 2 adaghoz: 
Két maroknyi borsóhajtás, 8-10 szál zöld spárga, 6-8 szem földieper, 1-2 kisebb krémes, morzsolható kecskesajt, olívaolaj, balzsamecet, só


Elkészítés: 
Az epreket megmossuk, csumáját eltávolítjuk, negyedbe vágjuk. A spárgaszárakat meghámozzuk, félbe vágjuk, forró serpenyőben 1-2 perc alatt pici olívaolajon átsütjük.
Egy tányérba teszünk egy maroknyit a borsóhajtásokból, rátesszük a sült spárgaszárakat, meglocsoljuk enyhén olívaolajjal, picit sózzuk. Ráhalmozzuk az eper szemeket, erre jöhet a balzsamecet, majd a végén a krémes kecskesajtot rámorzsoljuk. 



2014. május 4., vasárnap

Anyák napjára

Gyönyörű Anyák napját kívánok minden édesanyának, nagymamának, dédmamának!

Süssetek, főzzetek ezen a szép napon is együtt.

Anyák napi ünnepi reggeli

 

 

 

Csorba Piroska: Mesélj rólam    

 

Mesélj anya, milyen voltam,
amikor még kicsi voltam?
Az öledbe hogyan bújtam,
és tehozzád hogyan szóltam
amikor nem volt beszédem?
Honnan tudtad mit kívánok?
Megmutattam a kezemmel?


Mesélj rólam, Hogy szerettél? 
Engem is karodba vettél? 
Meleg tejeddel etettél, 
akárcsak a testvéremet? 
Gyönyörködtél akkor bennem, 
úgy neveztél: kicsi lelkem?


És amikor még nem voltam, 
a hasadban rugdalóztam, 
tudtad-e, hogy milyen leszek, 
milyen szépen énekelek? 
Sejtetted, hogy kislány (fiú) leszek?


Mesélj anya! Mesélj rólam.
milyen lettem, amikor már
megszülettem?
Sokat sírtam, vagy nevettem?
Tényleg nem volt egy fogam sem?
Ha én nem én lettem volna, 
akkor is szerettél volna?